Anna Krawczyszyn-Mania

Czym jest taniec

Taniec towarzyski jest formą rozrywki i sportu. Dla niektórych – sposobem na życie… Do tańców towarzyskich należą tańce standardowe: walc angielski, tango argentyńskie, walc wiedeński, slowfoxtrot, quickstep oraz tańce latynoamerykańskie: brazylijska samba, kubańska cha-cha i rumba, paso-doble i amerykański jive.

Początki tańca towarzyskiego w Polsce sięgają początków XX wieku, czasów w których żył i pracował prof. Marian Wieczysty.  Wkład Mariana Wieczystego w rozwój tańca towarzyskiego w Polsce jest nie do przecenienia. Usystematyzował on nauczanie tańca na poziomie tzw. użytkowym, stworzył system współzawodnictwa tanecznego, kształcenia nauczycieli i instruktorów tańca towarzyskiego, nomenklaturę taneczną w zakresie nauczania na poziomie współzawodnictwa artystyczno-sportowego. Dzisiaj dla uczczenia pamięci Profesora Mariana Wieczystego, organizowany jest w rocznicę Jego śmierci Ogólnopolski Turniej Tańca o Puchar Wieczystego w Krakowie, wg regulaminu zawierającego główne idee Profesora.

Rola tańca poszerzyła się znacznie w XXI wieku, jego znaczenie dostrzeżono przede wszystkim w edukacji, poprzez poznawanie poszczególnych tańców, ich historii oraz krajów, z których się wywodzą, a także poprzez naukę form i obyczajów towarzyskich. Taniec to rekreacja – zdobywanie różnego rodzaju odznak sprawności tanecznej, współzawodnictwa na poziomie hobby. Taniec jest również sposobem przywracania sprawności różnych aparatów ruchowych naszego ciała, a także równowagi emocjonalnej, zaburzonej często różnymi sytuacjami życia (funkcja rehabilitacyjna). Może służyć integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych; uprawiają go ludzie, w każdym wieku. W kręgu tancerzy jest jednak przede wszystkim sportem, który wymaga ciężkiej pracy, wytrwałości, samodoskonalenia, pokory i dojrzałości.

Dziś taniec towarzyski jest popularyzowany przez telewizję i liczne szkoły tańca. Często jednak zapominamy że oprócz sportu i rywalizacji jest również sztuką, którą razem tworzymy.


Szkoła Tańca

Szkoła Tańca inspiracja
budynek nr 2
teren Wrocławskiego Parku Biznesu 3
ul. Bierutowska 57-59
Wrocław (Psie Pole)
tel. +48 501 978 233
biuro@inspiracja.wroclaw.pl